UX ve UI Tasarım Nedir? Özellikleri Nelerdir

UX ve UI Nedir?

UX kavramı bir tasarımın işleyiş özelliklerini, hızını, teknolojik yeterliliğini içerik ve müşteri deneyimini merkeze alır. UI kavramı ise bir tasarımın dış görünüşünü yani arayüz özelliklerini kapsar. Estetik detaylar ve görünüme dair her şey UI ile ilgilidir. UX ve UI, isimlerini İngilizcedeki User Experience ve User Interface kelimelerinin baş harflerinden alırlar.

Günümüzde UX ve UI kavramlarının çok büyük önem kazanması UX nedir, UI nedir gibi soruları beraberinde getirmiştir. Bu durumun sebebi bir tasarımın genel görünümü kadar kullanıcı odaklı olmasının da günümüzde çok önemli bir noktaya gelmiş olmasıdır.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX – User Experience) Nedir?

UX – kullanıcı deneyimi tasarımı bir arayüz tasarımı yapmaktan çok kullanıcıların site üzerindeki etkileşiminin nasıl olacağıyla ilgilenmektedir. İşte bu etkileşimin nasıl olacağını hayal edip tasarlayan kişiye User Experience Designer yani kullanıcı deneyim tasarımcısı denir.

Kullanıcı Arayüz Tasarımı (UI – User Interface) Nedir?

UI, kullanıcı arayüz tasarımı anlamına gelir. Örneğin kullanmış olduğunuz telefonun ekranındaki tüm her şey bir arayüz tasarımıdır. İkonların yerleri, renkleri ve büyüklüğü tasarımcının verdiği kararlar sonucu uygulanır. Arayüz tasarımının web sitelerindeki karşılığı ise resimler, butonlar, çizgiler, renkler, sayfa yapısı ve boşluklar gibi tüm grafik elemanlardan oluşan görsel tasarımdır.

UX-UI tasarımın nesnel bilgileri ışığında web tasarım markası birNC olarak şunu söyleyebiliriz: Dijital dünyadaki farklı mecralarda uzun vakitler geçiren kullanıcılar için yalnızca güzel bir tasarım yeterli olmadığı gibi kullanışlı ve estetikten uzak bir yapı da hiçbir zaman tatmin edici olmamıştır.

UX ve UI Tasarımın Farkları Nelerdir?

Günümüzde UX ve UI kavramları genellikle birlikte kullanılıyor. Bu durumun genel sebebi ülkemizde web tasarım teknolojilerinin biraz geriden takip edilmesi olarak düşünülebilir. Ancak profesyonel bir tasarımcının UX ve UI tasarımın farkları nelerdir sorusunun cevaplarına hakim olması gerekir. UX ve UI tasarımın farklarını kısaca maddeleyelim:

  • UI tasarımda bir tasarımın kullanıcıya nasıl görüneceği konusu merkezdedir.
  • UX ise bu görünümün kullanıcıyla yaratacağı etkileşimin kurgulanma sürecinde devreye girer.
  • UI dijital aşamaları içerir.
  • UX tasarımda ise kullanıcı davranışları dijital dünyanın ötesinde ele alınır. Ardından bu alışkanlıklar dijital ortamda test edilir.

Bir yanıt yazın

×

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilciye tıklayın
info@webtasarimofisim.com

× Size nasıl yardım edebilirim?