Google Konum Arama Algoritma Nedir? Nasıl Çalışır?

Google Algoritması Nedir?

Google Yeni bir algoritma Yöntemi ile web sayfanızı farklı konumlardan gelen ziyaretçisi sayısı ve sayfada kalma süresine göre konumlara göre sıralamaya almaktadır. Türkiye’nin 80 ilinde bir kelimede 1 sıraya gelmek çok zor.

Örneğin Adana ilinden 100 ziyaretçi bir makaleye geliyorsa.  Sadece 1 ilden ziyaretçi gelmesi sizi o konumda sıralamaya alır. Ama Türkiye’nin başka yerlerinden arama yapıldığında listeye girmediğinizi göreceksiniz. Türkiye geneli konum oranını artırmak için öncelikle yararlı backlink yani makale yazdırarak günlük ziyaretçisi yüksek olan 10-15 sayfadan farklı farklı yazılmış makaleler almanız gerekmektedir. Tabi ki bu makaleler sizlere söyle yararı oluyor.

Öncelikle farklı konumlardan ziyaretçi çekmiş oluyor. Farklı konum yüzdeniz artığından dolayı. Google tarafından web sitenizden kaliteli içeriklerinizi listelemeye alıyor. Makale aldığınız yerdeki ziyaretçilerin geri dönüşümü için sayfa içerik kalitesinde iyi olması gerekiyor.

Google Sıralamayı Nasıl Hesaplıyor?

Web sitenize gelen ziyaretçilerin konumlarına göre ziyaretçi sayısı ve ziyarette kalma süresi gibi hesaplamalardan sonra search consolda size konum puanı oluşturur. Yüzdelik dilime göre. Belli konumlarda belli başlıkları listeler.

Örnek:

 

Link: Web Arayüz Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Kaliteli bir içeriği google yukardaki resimdeki örnekteki gibi Öne Çıkan sniped ile ödüllendirir. tabiki bu sorgulama tüm illerde listelenmeye bilir. Sorgulaması bazı illerde üste bazı illerde listelenmiyor bile. Bunun tüm konumlarda listelenmesi için öncelikle sayfanıza tüm konulardan ziyaretçi çekmeniz ve daha sonra bu ziyaretleri sıklık oranını ve kalma sürelerini artırmanız gerekmektedir.

Ortalama Metrik Değeri: %70 üzerinde olması gerekiyor. Bunun için ya reklam vereceksiniz veya çoklu konumdan ziyaret edilen yerden ( yani haber sayfalarından) makale satın almanız gerekmektedir.

Ayrıca Yüksek Takipçisi olan Facebook sayfa veya gruplarından ziyaretçi çekerek konumlara göre ziyaretçi oranını yükseltebilirsiniz

Google Konum Aramalarda öne çıkmak için neler yapmamız gerekir?

Google öyle bir algoritma yapmış ki tüm konumlarda ön plana Çıkmak için içerik değerinin kaliteli olması ayrıca her konumlardan ziyaretçilerin ilgisini çekmenizi istiyor.

Yüksek Ziyaretçimi Alexa değeri 1000 olan en fazla 2500 olan haber sayfalarından linkli makale yazdırmak web siteniz için farklı konumlu ziyaretçi kaynağı olmuş olacak. Ayrıca süreklilik arz eden ziyaretçi akınları nedeniyle sayfanız belli başlı aramalarda ön plana çıkacaktır. Tabiki konum yüzdesi yüksek olduğu için tüm konumlarda belli kelimelerde yer alacaksınız.

Google Aramada ön plana çıkmak için neler yapmanız gerekir?

 • Düşük kaliteli yazılarınızı yeniden düzenleyin.
 • Kopya içerikleri sitenizden kaldırın.
 • Arama motorlarını yanıltma amaçlı oluşturulmuş 100 kelimenin altında bulunan makalelerinizi gözden geçirin veya silin
 • Title (başlık)etiketinde ilgili ve 80 karakteri geçmeyecek ifadeler girin.
 • Yinelenen içerik grubuna giren makalelerinizi toparlayın kalitesiz olanları sayfanızdan silin veya no follow etiketini kullanın.
 • Her zaman düşük kaliteli ve arama motorları için oluşturulan makaleler yerine ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek yazılara yer verin.
 • Site hızınızı elinizden geldiği kadar hızlandırın.

Google Kaliteli Bir web Sayfasında Neler Arar?

 • SSL aktif
 • Load Değeri Yüksek Hosting
 • Google Speed Test Değeri : Web ve Mobil 70 ve üstü
 • Kaliteli içerik
 • Kaliteli başlık

 

Bir yanıt yazın

×

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilciye tıklayın
info@webtasarimofisim.com

× Size nasıl yardım edebilirim?